Jak zmienić złącze Ebike
Elektryczne elementy rowerowe, takie jak dławiki, silniki i akumulatory, zwykle dostarczane są z dowolnym rodzajem plastikowego złącza elektrycznego na końcu drutu. Złącza te łączą się ze sterownikiem roweru elektrycznego i ułatwiają podłączenie wszystkich przewodów razem.

Teoretycznie złącza te ułatwiają również usunięcie elementu i zastąpienie go innym. Jednak ze względu na brak standaryzacji w złączach elektrycznych roweru, wszelkie otrzymywane części zamienne będą miały inne złącza. Gdy tak się stanie, dodanie nowego komponentu może być frustrujące.

Ale nie martw się! Dziś dowiadujemy się, jak łatwo wymienić złącze na dowolny element e-bike.

W tym przewodniku założono, że masz stary komponent ze złączem i po prostu chcesz wymienić konektor na nowy komponent, aby mógł on współdziałać ze sterownikiem. Jeśli zaczynasz od zupełnie nowego złącza, wszystko, co musisz zrobić, to ścisnąć i / lub przylutować kontakty od zera. Ale powiedzmy tylko, że w rzeczywistości przenosimy nasze złącze z jednego komponentu do drugiego. W tym przykładzie użyję kabla gazowego, ale proces jest taki sam dla każdego elementu.


Uwaga. Jak zobaczycie na poniższych zdjęciach, kolory na moich komponentach nie pasują, więc musiałem się upewnić, że podłączyłem ze sobą odpowiednie przewody. W razie wątpliwości zapoznaj się z literaturą dołączoną do twoich komponentów.
KROK 1
Odetnij stare złącze
Tutaj możesz zobaczyć mój nowy dławik z góry. Jest wyposażony w białe trzy pinowe złącze, podczas gdy mój stary dławik miał mniejsze czarne trzy pinowe złącze, jak pokazano poniżej. Pierwszą rzeczą do zrobienia jest odcięcie starego złącza, tak jak zrobiłem to z czarnym trzypinowym złączem, aby przygotować go do wymiany na mój nowy przewód przepustnicy.Pozostaw co najmniej kilka centymetrów drutu na złączu, abyś mógł łatwo przylutować go do drutu nowego komponentu. Będziesz także potrzebował dużo miejsca, aby zmniejszyć połączenie.


KROK 2
Usuń nowe złącze
Różne złącza, które mogłem teraz znaleźć, rozrzucone po całym pulpicie
Następnie odetnij złącze nowego dławika. Możesz go zapisać na wypadek, gdyby był potrzebny. W tym celu mam skrzynkę ze złączami. Ilekroć ktoś przynosi mi kontroler, który wymaga naprawy, lub nowy element, który chce dodać, jeśli złącza nie pasują, po prostu kopię szufladę, aż znajdę odpowiedni.


KROK 3
Oczyść przewody
Oczyść przewody około 1/8 "do 1/4" od końca przewodów, zarówno na drążku przepustnicy, jak i na złączach.
KROK 4
Zakryj odsłonięte końce drutów lutowniczych
Musisz zakryć gołe końce drutów lutowniczych. Najpierw najlepiej dotknąć końcówki lutownicy drutem miedzianym, aby rozpocząć nagrzewanie drutu. Po kilku sekundach przylutuj bezpośrednio do drutu, aż odsłonięty koniec drutu zostanie pokryty lutem.

W rzeczywistości tanie lutownice i nie idealne warunki sprawiają, że ta procedura jest trudniejsza w praktyce niż słowami. Często po prostu nakładam jednocześnie lut na grot lutownicy i nieizolowany drut, chociaż nie jest to standardowa procedura lutowania.

Proces wykonywania tego kroku nie jest tak ważny, najważniejsze jest to, że musisz osiągnąć dobrą penetrację drutu lutowniczego. Powinno to wyglądać tak, jakby lut był naprawdę wchłaniany w drut, a nie tylko zakrywał go na zewnątrz. Jeśli lut wydaje się po prostu wyginać na zewnątrz drutu, spróbuj zwiększyć temperaturę lutownicy. Konieczne może być dłuższe trzymanie lutownicy na drucie, aby ogrzać go na tyle, aby wchłonąć lut. Chociaż lut topi się w stosunkowo niskiej temperaturze, komponenty i lutowie muszą być w przybliżeniu dwa razy gorętsze niż temperatura topnienia lutu, aby faktycznie zaabsorbować drut.


KROK 5
Dodaj rurkę termokurczliwą
Jeśli nie masz rurki termokurczliwej, możesz owinąć połączenie taśmą izolacyjną, ale lepiej jest użyć oryginalnej rurki termokurczliwej.

Potnij termokurczliwie na kawałki o długości około cala i połóż na drutach. Upewnij się, że skurcz termiczny jest wystarczająco daleko od faktycznego gołego drutu, który będziesz lutować, aby nie nagrzewać lutownicy.
KROK 6
Podłącz przewody
Teraz, kiedy masz rurki termokurczliwe, możesz rozpocząć lutowanie. Jeśli zrobiłeś krok 4 poprawnie, powinieneś już mieć dobrą końcówkę z lutem na obu drutach.

Aby połączyć dwa przewody, po prostu włóż jeden obok drugiego wzdłuż nieosłoniętego drutu i przymocuj lutownicę do obu drutów jednocześnie. Lut stopi się i połączy dwa przewody razem.

Pozostaw lutownicę na miejscu przez jedną lub dwie sekundy po stopieniu się lutu, aby zapewnić dobre stopienie dwóch drutów mokrym lutem, a następnie wyjmij lutownicę. Pozwól lutowi ostygnąć przed przesunięciem, aby nie przedwcześnie uszkodzić konstrukcji.
KROK 7
Uszczelnienie skurczu cieplnego
Gdy połączenia będą bezpieczne, konieczne będzie włożenie termokurcznika na miejsce i uszczelnienie go opalarką. Nie próbuj używać suszarki do włosów. Jeśli nie masz pistoletu, możesz kupić bardzo niedrogi, lekki pistolet cieplny, który przyda się w innych projektach w przyszłości. To narzędzie, które z przyjemnością będziesz mieć. Nie potrzebujesz opalarki klasy przemysłowej, a nawet tani opalacz może być bardzo przydatny.

Niektóre osoby używają zapalniczki do tego kroku. Nie wstydzę się powiedzieć, że użyłem zapalniczki do uszczelnienia skurczu cieplnego więcej niż raz. Działa, ale nie jest to naprawdę zalecane i musisz bardzo uważać, aby nie złamać skurczu termicznego lub izolacji.
I to wszystko!

Po zapieczętowaniu skurczu jesteś zasadniczo skończony. Czasami umieszczam większość skurczu na zewnętrznym drucie, aby skleić wszystkie druty razem i sprawić, że gotowa praca będzie bardziej schludna, ale jest to tylko opcjonalny krok. Możesz również użyć spiralnego nawijacza drutu, aby praca była przyjemniejsza, ale znowu jest to całkowicie opcjonalne.
CZYTA CZYTA
KONTAKTY
Technology Sport Life
tel. +48535480273; +48575847797
e-mail: tslfatbike@gmail.com
Kosynierów 5
31-527 Kraków
Made on
Tilda